2017. május 15 és 19 között a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ két munkatársa szakmai látogatást tett az argentin Instituto Nacional de Technologia Agropecuaria (INTA) intézményeiben. A „Környezetkímélő öntözési technológiák továbbfejlesztése, hatásvizsgálata Argentínában, a vonatkozó magyar tapasztalatok és technológiák adaptálása” c. program keretein belül számos együttműködési lehetőség kínálkozik.

2017. május 15. és 19. között a NAIK Öntözési és Vízgazdálkodási Önálló Kutatási Osztályának két munkatársa, Bozán Csaba osztályvezető és Jancsó Mihály osztályvezető-helyettes szakmai látogatást tett az argentin Instituto Nacional de Technologia Agropecuaria (INTA) intézményeiben. A „Környezetkímélő öntözési technológiák továbbfejlesztése, hatásvizsgálata Argentínában, a vonatkozó magyar tapasztalatok és technológiák adaptálása” c. program keretein belül számos együttműködési lehetőség kínálkozik.

Az egyik magyar nemesítésű rizsfajta, a Sandora kiemelkedő hidegtűrési képessége indította el azt a párbeszédet, amelynek eredményeként a NAIK ÖVKI kutatói meghívást kaptak a chilei rizstermesztőktől. Két kutató, Bozán Csaba és Jancsó Mihály, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Tudománydiplomáciai Főosztálya és a NAIK támogatásával mutathatta be a legújabb magyar eredményeket Santiago de Chile-ben, valamint egy rendkívül részletes rizságazat-bemutatón vehettek részt Chile rizstermesztő vidékein.

Fotó: Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ

Az egyhetes tanulmányút célja a kutatási és nemesítési eredmények bemutatása és a chilei rizstermesztési ágazat részletes megismerése volt. A nagyon közeli termesztési feltételek, a gyakran jelentkező, a rizs számára hideg periódusok okán közös kutató–fejlesztő munka elindítását tűzték ki célul a partnerek. Ennek a kölcsönös együttműködésnek a magyar nemesítők tudása és eredményei, a rövid tenyészidejű és hidegtűrő rizsfajtáink és a chilei partnerek kiváló agrotechnikai ismeretei és a bőtermő chilei rizsfajták lesznek. A találkozó alatt a dél-amerikai partnerekkel (MaqsArroz, FedeArroz és Vitacura) a rizsnemesítés területén tervezett együttműködés részletes előkészítése elkezdődött, de más, a NAIK és a magyar mezőgazdaság számára fontos együttműködési lehetőségeket is felmértek az agrár- és környezettudományi tématerületeken. A közös munka leendő célja, hogy a chilei rizstermelők és a NAIK közötti nemesítési és kutatási kapcsolatokat elősegítsék az információ- és a genetikai alapok cseréje, a közös nemesítés és a munkatársak képzésén keresztül.

Fotó: Magyarország chilei nagykövetsége

A chilei rizstermesztési ágazat részletes bemutatásában, illetve a tervezett együttműködés kidolgozásában Luis Alberto Gatica (ügyvezető, VITACURA, El Almendro), Ernesto Eguiluz (igazgató, MAQSARROZ), Rodrigo Infante (kereskedelmi vezető, VITACURA), Carlos Cisternas (rizstermesztési vezető, El Almendro Farm) és Matías Eguiluz (ügyvezető, MAQSARROZ) volt segítségünkre.

Fotó: Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ

Jancsó Mihály egy előadás keretében bemutatta a magyar rizstermesztés legfontosabb jellemzőit, a klimatikus viszonyainkat, a rizstermesztés legfontosabb technológiai lépéseit, a NAIK ÖVKI és jogelőd intézményeinek legfontosabb nemesítési eredményeit, a hazai rizsfajtákat és a legutóbbi időszak jelentősebb kutatási eredményeit. A NAIK ÖVKI kutatási irányai közül kiemelkedő a rizs abiotikus stresszekkel szembeni toleranciájának vizsgálata és fokozása, amely téma a chilei partnerekkel folytatott egyeztetések során is kiemelten szerepelt.

Fotó: Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ

A chilei rizstermesztés az utóbbi évtizedekben 25 ezer hektár közelében mozgott, amelyen az országos termésátlagot tíz év alatt 4,5 tonna/ha értékről 6 tonna/ha-ra növelték. A rizsfogyasztás átlagosan 9 kg/fő/év, amely kétszerese a magyar felhasználásnak. Chile rizstermesztésében jelentős a kistermelők szerepe, az 1500 termelő gazdaságból kb. 1200 tekinthető kisgazdaságnak. Ezek rizzsel bevetett területe 8–10 hektár. Az országos átlag 14 ha. A rizstermesztés 83%-a a Maule régióban (Parral, Retiro) található, a fennmaradó 17% San Carlos, Ñiquén és Bio Bio területén helyezkedik el.

Fotó: Magyarország chilei nagykövetsége

A Talca Egyetem Mezőgazdaságtudományi Karán több intézetet és központot is bemutattak. Az Öntözési és Agroklimatológiai Kutatóközpont (Centro de Investigación y Transferencia en Riego y Agroclimatología, CITRA) munkatársainak bemutatói tájékoztatást adtak a rizstermesztéssel kapcsolatos kutatómunkájuk legfontosabb elemeiről. Mivel a chilei rizstermesztés egyik legfontosabb limitáló tényezője az öntözővíz elérhetősége, ezért kiemelten foglalkoznak a klímaváltozás azon hatásaival, amelyek befolyásolják az öntözővíz elérhetőségét és felhasználásának hatékonyságát (PROJECT MASARROZ 10 TONS - “Breeding and Improvement of water productivity in rice cultivation"). A projekt tagjai a Talca Egyetem mellett, a MAQSARROZ, a TUCAPEL, a Carrozzi és a Vitacura cégek.

Fotó: Magyarország chilei nagykövetsége

Az INDAP (Instituto de Desarrollo Agropecuario) az egyik legfontosabb olyan állami szervezet Chilében, amely a kistermelők segítésével foglalkozik. Nem kizárólagosan a rizstermesztéssel összefüggő szaktanácsadás a feladatuk, hiszen a mezőgazdaság teljes területén aktívak, egyfajta „falugazdász” hálózatot üzemeltetnek. Az INDAP kb. 7000 munkatárssal rendelkezik országos szinten és majd 200 ezer család életét segíti. A rizs kapcsán a legfontosabb tevékenység a szaktanácsadás és a különböző kedvezményes kölcsönök és támogatások biztosítása (gépek vásárlása, talaj-előkészítés, vetőmag vásárlás).

A hazai küldöttség az egyik kistermelőhöz is ellátogatott. Bár kistermelőről volt szó, aki csak 15 hektáron termeszt rizst, a szakmai háttér és az INDAP asszisztenciájának eredményeként 7-8 t/ha-os terméseredményeket ért el.

Fotó: Magyarország chilei nagykövetsége

A MAQSARROZ és a FEDEARROZ a rizstermesztés genetikai hátterének és az agrotechnikának a további fejlesztése érdekében két kísérleti állomást hozott létre. Az El Almendro Kísérleti Állomás az El Almendro Farm keretében működik (Retiro, 35°57’29’’S 71°47’39’’W), míg a Santa Rosa San Carlos mellett, az Eguiluz család közreműködésével (San Carlos, 36°28’21’’S 71°58’30’’W).

Fotó: Magyarország chilei nagykövetsége

A Digua víztározó a legfontosabb öntözővízforrása a chilei rizstermesztésnek (az Andokban hó formájában „raktározott” csapadék mellett). Az öntözővíz elosztását, a csatornarendszer fenntartását alapvetően egy magánkézben lévő társaság irányítja, de a jelentős feladatok ellátásában az állam is szerepet vállal. A társaság tevékenységét Pamela Salinas, Carlos Escobar és Carlos Salinas mutatták be. A víztározóban 220 millió köbméter vizet képesek tárolni. A jelenlegi két legnagyobb probléma a csapadékhiány miatt kialakuló alacsony vízszint, illetve a természetvédelmi céloknak való megfelelés. A víztározó vizének kb. 70%-a érkezik a Longavi folyóból.

Fotó: Magyarország chilei nagykövetsége

A Tucapel a legnagyobb chilei rizsfeldolgozó cég. A látogatás elején Alfonso Dussailant, a Tucapel mezőgazdasági ágazatának vezetője mutatta be a cég működését, az általuk integrált termelők tevékenységét, majd megnézhettük a malom legfontosabb létesítményeit is. A Tucapel mint a rizs ágazat meghatározó szereplője fontosnak tartja az innovációt, ezért amellett, hogy szoros kapcsolatot ápolnak a K+F intézményekkel, maguk is fenntartanak egy 3 hektáros kísérleti állomást. Ezen az állomáson fajta-összehasonlító kísérleteket végeznek, illetve a fémzárolt vetőmag kiinduló törzseit állítják elő. Itt is elhangzott, hogy a biztonságos termelés egyik legfontosabb alapjának a bevizsgált (fémzárolt) vetőmagot tartják. Ennek használatát megkövetelik a partnereiktől is.

Fotó: Magyarország chilei nagykövetsége

A NAIK munkatársai által tett szakmai látogatás renkívül tartalmas volt és további, gyümölcsöző együttműködéseket irányoz elő, amelyeket a Földművelésügyi Minisztérium és a Külgazdasági és Külügyminisztérium egyaránt támogat.

NAIK, KKM