Az amszterdami Zsidó Kulturális Negyed szívében, a Zsidó Történeti Múzeumban 2017. május 28-tól szeptember 24-ig látható „A fauvizmustól a szürrealizmusig: Zsidó avantgárd művészek Magyarországról” című kiállítás.

A Zsidó Történeti Múzeumban 2017. május 28-tól szeptember 24-ig látható „A fauvizmustól a szürrealizmusig: Zsidó avantgárd művészek Magyarországról” című kiállítás.

Fotó: Magyarország hágai nagykövetsége

A kiállítás megnyitóján köszöntőt mondott Kocsis András, Magyarország hágai nagykövete is. A tárlat középpontjában tizenkilenc magyar avantgárd művész festményei állnak; a kiállított, újító jellegű művek a huszadik század első felében készültek, egy olyan időszakban, amelyet erősödő nacionalizmus és növekvő antiszemitizmus jellemzett. A festmények nagy része még soha sem volt látható Hollandiában,így a kiállítást kiemelt érdeklődés övezte. 

Fotó: Magyarország hágai nagykövetsége

Amszterdam egyik rangos kulturális központja, a De Balie a Múzeummal együttműködve a hágai magyar nagykövetség támogatásával a kiállítás kísérőprogramjaként szeptember 10-én akadémiai szemináriumot szervezett. A „Nacionalizmus és antiszemitizmus Közép-Európában a 20. századtól napjainkig” című beszélgetés résztvevői Heller Ágnes filozófus, Kovács András, a CEU, valamint Laczó Ferenc, a Maastrichti Egyetem oktatója voltak.

Joel Cahen, a Zsidó Történeti Múzeum egykori igazgatója. Fotó: Magyarország hágai nagykövetsége

A beszélgetés felvezetőjét Joel Cahen, a Zsidó Történeti Múzeum korábbi igazgatója tartotta, aki részletesen szólt a kiállításon bemutatott képek készítőinek alkotói korszakáról és közegéről, külön kiemelve a korszak zsidó művészeinek Magyarország iránti lojalitását, valamint alkotásaik kiemelten magas művészi színvonalát. A kerekasztal-beszélgetés az általános történelmi áttekintés mellett a magyarországi zsidóság jelenlegi helyzetét tekintette át kulturális, politikai, történelmi kontextusban.

KKM