2017. május 24-én a bangkoki magyar nagykövetség "Thaiföld–V4: Üzlet, Kultúra, Kutatás-Fejlesztés, Start-up és Innováció” címmel tartott konferenciát. A rendezvénynek a Chulalongkorn Egyetem, Thaiföld legmagasabb presztízsű felsőoktatási intézménye adott helyet.

A V4-es nagykövetségek, illetve a Chulalongkorn Egyetem közreműködésével megrendezett konferenciát az egyetem elnökhelyettese nyitotta meg. Az egyetem Közép-Európa Tanulmányok Központjának vezetője, Dr. Verita Sriritana pedig a visegrádi együttműködés történetéről tartott thai nyelven előadást. A rendezvényen részt vettek diplomaták, kormánytisztviselők, vállalkozók és fejlesztők egyaránt.

Fotó: Magyarország bangkoki nagykövetsége

A visegrádi négyek részéről először a külkereskedelmi attasék reprezentálták országuk innovációs környezetét, továbbá promóciós videót vetítettek le. Magyar részről a „Budapest Business Region” című videó került bemutatásra, kihangsúlyozva a magyar innováció, a magyar felfedezések és találmányok jelentőségét.

Fotó: Magyarország bangkoki nagykövetsége

Jakab Péter nagykövet Prezi-előadásával felhívta a figyelmet a sikeres magyar innovatív vállalkozásokra, és kiemelte a magyar start-upok nemzetközi sikerét előmozdító, a Magyar Nemzeti Kereskedőház által kezelt Innotrade programot is. Kihangsúlyozta, hogy Magyarország technológiai és innovációs központtá vált, amelyet mi sem bizonyít jobban, mint hogy több vállalat helyezte hozzánk innovációs vagy fejlesztési központját, köztük a Bosch, Siemens, GE, Cloudera, Horton, Transferwise.  Emellett ismertetésre kerültek a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) fontosabb programjai, úgy mint az inkubátorok megerősítését célzó innovációs ökoszisztéma program, a Hiventures, továbbá az EU Horizont 2020 programja. A nagykövet bemutatta az NKFIH és a thaiföldi Tudományos és Technológiai Minisztérium közreműködésének gyümölcseként megszületett pályázati felhívásokat a közös thaiföldi-magyar kutatás-fejlesztési programokra.

Fotó: Magyarország bangkoki nagykövetsége

A szemináriumon a V4-tagállamok vendégelőadói is részt vettek. Magyar részről a Debreceni Egyetem Mezőgazdasági Tanszékének oktatóját, a Délkelet-ázsiai Regionális Agrártechnológiai Kompetencia Központ munkatársát, Prof. Dr. Rátky József tartottak előadást. Rátky professzor mezőgazdasági innováció témában beszélt, kihangsúlyozta, hogy a magyar tapasztalat a hasonló őshonos sertésfajták tekintetében jól átadható a délkelet-ázsiai régióban.

Fotó: Magyarország bangkoki nagykövetsége

A konferencia második felében, a thaiföldi Nemzetközi Kereskedelem-fejlesztési Minisztérium képviselője elmondta, hogy a V4 régió egy érdekes, új piaci lehetőség Thaiföld számára. Kifejtette, hogy a V4 régió országai lehetnek Thaiföld európai elosztóközpontjai a közép-ázsiai térség, valamint Oroszország felé is. Magyarországgal kapcsolatban megemlítette a jó stratégiai elhelyezkedést. Elmondta ugyanakkor, hogy a Thaiföld–Magyarország közötti magas logisztikai költségek, és a tengeri útvonal hiánya miatt a turisztikai kapcsolatok fejlesztésében lát nagyobb potenciált.

KKM