A Lendvai Főkonzulátus a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvényeként szervezte meg a Lendvai Mindentudás Egyeteme előadását 2017. november 8-án a Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet Bánffy Központjában. Ez alkalommal Tóth János, a Magyar Olaj és Gázipari Múzeum igazgatója tartott prezentációt „Olaj-és gázmezőkön” címmel.

Az igazgató úr bemutatta a magyar olaj és gázkitermelés történetét, illetve a kárpát-medencei lelőhelyeket. Részletesen kitért a zalai kutakra, amelyek a szlovéniai Petesházáig nyúlnak át. A Lendva községhez tartozó Petesházán 1943 óta folyik szénhidrogén-kitermelés. Az előadásnak különös aktualitást adott, hogy a földgáz- és kőolajmező újrafejlesztése, illetve a gázkitermelő kutak reaktiválása a közelmúltban indult el.

Fotó: Magyarország lendvai főkonzulátusa

A program végén kialakult beszélgetés egyértelművé tette, hogy a téma megosztja a lendvai társadalmat: míg sokan egy modern gáztisztító idetelepítésében látnák a régió gazdasági fejlődésének kulcsát, a helyi környezetvédők aggodalommal figyelik a gázkitermelés újraindítását.

KKM