A klímaváltozás következményeit kezelni képes fenntartható erdészet és faipar témában a Tudománydiplomáciai Főosztály egyik projektjeként valósult meg november 19-23 között az ERTI magyar erdészeti kutatókból álló küldöttség tanulmányútja Vosges megyében.

A program során a mátrafüredi és soproni kutatók küldöttsége látogatást tett többek között a Grand Est régió faipari szakmaközi szervezetének (FIBOIS Grand Est) lotaringiai szervezeténél (GIPEBLOR), az AgroParistech Nancy-i kampuszában, valamint bemutatkozó előadáson és terepprogramon vett részt az ONF állami erdőkezelő alá tartozó verduni erdőben, ahol részletesen megismerték az ONF országos központjához tartozó és szintén országos hatáskörű kutatási részlegét. A tanulmányút második felében a Parmentiers Frères családi erdőgazdálkodó, faföldolgozó és tűzifa-kereskedelmi vállalat meglátogatása szerepelt a programban, melyet kiegészített a Mirecourt-i Erdészeti Szakgimnázium tangazdaság, valamint a bükkfa alternatív építészeti megoldásaival foglalkozó „Terres de hêtre” (a bükk földje) területi önkormányzati fenntartású innovációs központ felkeresése.

 

A Vogézek megyei Agrárkamara utolsó napra szervezte meg szakmai programját, első állomásként az ancerf-i erdő felkeresésével, ahol a résztvevők a magántulajdonban lévő erdők klímaváltozás hatásaival összefüggő erdőtelepítési rendszerét tanulmányozták, ezt követően meglátogattak több, megvalósítás alatt álló agrárerdészeti parcellát és egy biogáz telepet.

 

A kiutazó delegáció tárgyalásai és terepen történő látogatásai nyomán felvetődött, hogy az ONF és az AgroParisTech közreműködést ajánl további szakmai látogatások szervezéséhez és lebonyolításához.


Eredményként emelhető ki, hogy a mirecourt-i erdészeti szakgimnázium a magyar fél előadását követően megerősítette, hogy érdekelt az ásotthalmi Bedő Albert Szakközépiskolával a kapcsolatfelvételre és kész megvizsgálni a diákcsere-program indításának lehetőségét.


A klímaváltozáshoz történő alkalmazkodással összefüggő újratelepítési és fajválasztási folyamatok kapcsán érdemes fontolóra venni a francia gyakorlat és tapasztalatok minél mélyrehatóbb megismerését, hogy a társadalom szélesebb rétegei számára is érthetőek és elfogadhatóak legyenek mindazon szükségszerű lépések, amik az alkalmazkodáshoz elengedhetetlenek, ugyanakkor a korábbi tájkép átalakításával járnak.

 

 

KKM