A jelenleg élő talán legismertebb magyar tudós, Barabási Albert-László közel négyéves egyeztetési, szervezési folyamat eredményeként hatalmas érdeklődés mellett majdnem három évtized után 2017 februárjában tért vissza egykori egyetemi évei helyszínére. Két előadást tartott, látogatást tett a măgurelei lézerközpontban, illetve tucatnyi interjút adott bukaresti tartózkodása alatt.
Barabási Albert-László a székelyföldi Csikkarcfalván született, Csíkszeredában végezte középiskolai tanulmányait, majd egyetemi tanulmányainak első három évét a Bukaresti Egyetem Fizika Intézetében, Măgurelén töltötte. 1989-ben, a romániai forradalom előtt a román hatóságok az egykori múzeumigazgató édesapjával együtt távozásra kényszerítették, így egyetemi tanulmányait Budapesten fejezte be. Nem sokkal később az Egyesület Államokba került, ahol egy teljesen új tudományterülettel – sokak szerint egy teljesen új tudományággal – a hálózatokkal kezdett el foglalkozni. Ez hozta meg számára világhírt is.
Eddig három könyve – két ismeretterjesztő: Behálózva és Villanások, illetve egy tankönyv, A hálózatok tudománya – jelent meg. A 2002-ban megjelent első könyvét (ez angol nyelven íródott, majd 2003-ban fordították le magyarra) eddig 17 nyelvre fordították le – most jelent meg először román nyelven. Ennek apropóján látogatott el Barabási Albert-László 28 év után újra a Măgurelére. A mostani romániai jelenlétét a Balassi Intézet – Bukaresti Magyar Intézet szervezte a Külgazdasági és Külügyminisztérium Tudománydiplomáciai Főosztályának támogatásával.
A LINKED címen megjelent könyv román fordítója Marius Cosmeanu volt. A fordítást a MOL Románia támogatta, a könyv a temesvári Brumar Kiadónál jelent meg.
Barabási Albert-László 2017. február 13-án teltház előtt, jelentős média-érdeklődés fényében tartott előadást a Nemzeti Fizikatudományi Könyvtár előadójában, amely a Bukaresti Egyetem măgurelei Fizika Intézetén belül található. A mintegy 50 perces egyetemi előadás végén közel 1 órán keresztül faggatták a kutatók Barabásit, aki készséggel válaszolt a kérdésekre – több olyan közös kutatási javaslatra is, amelyekre nyitottnak mutatkozott. Ezt követően újságírók kérdéseire válaszolt, többek között a TVR – Magyar Adás, Bukaresti Rádió, Erdély TV kért tőle interjút.
Ezt követően Barabási meglátogatta az épülőben lévő Extrem Light Infrastructure – Nuclear Physics (ELI-NP) központot, amely az európai részecskefizikai kutatóközpont, a CERN-hez hasonló intézmény, illetve a prágai és szegedi ELI kutatóközpont együttműködésének a részét képezi.
Barabási később ellátogatott a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanácshoz (CNSAS). A szervezet az országból elüldözöttekre vonatkozó személyes dossziékat kezel. Barabási kifejezte kutatási szándékát az intézményben.
KKM