Pana Petra helyettes államtitkár 2016. február 25-én részt vett a Berlinben megrendezett Digitális Gazdaság kerekasztalon és előadást tartott „A digitalizálás Magyarország külgazdasági kapcsolatainak tükrében” címmel.
A mintegy 70 magyar és német szakember részvételével megszervezett program célja, hogy bemutassa a digitalizáció aktuális helyzetét az államigazgatásban, a gazdasági szervezetek, a felsőoktatás, valamint az ipar területén a magyar-német digitális együttműködés intézményesítésének első lépéseként.
A helyettes államtitkár beszédében ismertette a magyar digitális fejlesztési stratégiát, az annak végrehajtását szolgáló programokat, valamint a privátszektor bevonásának lehetőségét. Bemutatásra kerültek továbbá a magyar digitális agenda pillérei, különös hangsúlyt fektetve a digitalizáció terén elért országos eredményekre (4G lefedettség, nagy sebességű internet).
A eseményen többek között előadást tartott Elisabeth Kotthaus, az Európai Bizottság berlini képviseletének vezetője is, aki bemutatta a DESI-index eredményeit. Elmondta, hogy a digitalizáció terén ugyan javulás mutatható ki Európában, de a tendencia lassuló, ezért az Európai Bizottság üdvözli a tagállamok közötti bilaterális erőfeszítéseket. A Német Szövetségi Gazdasági és Energetikai Minisztérium információs társadalom, IT, média, kultúra és kreatív gazdaság területeiért felelős szakmai vezetője, valamint a közlekedésért és digitális infrastruktúráért felelős szövetségi minisztérium illetékes vezetője ismertették a német digitalizáció helyzetét, az aktuális programokat és célokat.
A program második pódiumbeszélgetésében gazdasági szövetségek és egyetemi szakemberek vettek részt (Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara, a Német Ipari Szövetség, az informatikai, távközlési és új média vállalatokat tömörítő szakmai szövetség (BITKOM), Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem).
A rendezvény utolsó részében az ipar digitalizációjával kapcsolatos eddigi eredményekbe nyújtott betekintést Mike Reichert, a Daimler AG berlini képviseletének vezetője és Dr. Gerhard Volkwein, a Siemens Digital Enterprise Architecture ügyvivője. A Magyar Telekom részéről Michael Frank, a vezérigazgató tanácsadója ismertette az infrastruktúra-fejlesztéssel kapcsolatos elvárásokat, majd Dr. Szepessy Zsolt, az Evopro Innovation ügyvezetője gyakorlati példákkal szemléltette a digitalizáció gazdaságra gyakorolt pozitív hatásait.
Az esemény a berlini nagykövetség kezdeményezésére létrejött magyar-német digitális együttműködés első közös platformjának tekinthető, mely megalapozza a két ország közötti jövőbeni együttműködést a digitalizáció területén.
(KKM)