2016. november 3–6. között 11. alkalommal rendezték meg Tokióban „Science Agora” rendezvényt, amely évről-évre kiváló lehetőséget biztosít a K+F eredmények társadalmi népszerűsítésére. Idén második alkalommal mutatkozhattak be a tagországok az EU által szponzorált közös standon poszterekkel és előadások formájában.
Az évente megrendezésre kerülő tudománynépszerűsítő rendezvény a Japan Science and Technology Agency (JST) főszervezésével, valamint több kormányzati intézmény társszervezésében valósult meg. Az eseményt több Japánba akkreditál nagykövetség támogatta, köztük a magyar nagykövetség is.
Hazánkat Varga Dezső, az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont kutatója képviselte, aki a Tokiói Egyetemmel és olasz kutatóintézetekkel, a müográfia területén elért közös kutatási eredményeiket mutatta be poszteren, valamint panel tagként ismertethette az új képalkotó eljárás sokrétű felhasználási lehetőségét. A megnyitón részt vett Palanovics Norbert nagykövet, aki több EU ország nagykövetével közösen nyitotta meg a standot. A projekt a Tudományiplomáciai Főosztály támogatásával valósult meg.
Az idei év három fő témái:
- a fejlett tudomány hatása az orvosi ellátásra, élelmiszerre és életvitelre;
- az oktatás, a kultúra, a művészet, a sport és a tudomány együttműködése;
- a tudomány jövőbeli szerepe a 2011-es katasztrófa után eltelt 5 év újjáépítésének tükrében.
Nagy érdeklődés kísérte az EU-s standon poszteren bemutatott magyar–japán–olasz együttműködésben megvalósuló projektet, amely a vulkánok belsejének feltérképezését mutatta be a kozmikusmüon-radiográfia segítségével. A témában megrendezett panelbeszélgetés egyik tagjaként Varga Dezső, az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont kutatója beszámolt a módszer magyarországi barlangkutatásban alkalmazott eredményeiről és a Japánban folyó kísérleti installációjukról. Az érdeklődők között jelen voltak a szakterület francia és angol kutatói is.
A rendezvény zárását követően november 7-én, – kihasználva a lehetőséget, hogy az érintett kutatók jelentős része Japánban tartózkodik –, a müográfia szakértői Közgyűlést tartottak (Muography General Assembly) az EU tokiói kirendeltségén. A rendezvény fő célja az volt, hogy egy egységes platformot hozzanak létre a fragmentált szakmai közösség tagjaiból, amelyet az EU is támogat. A Közgyűlésen az MTA kutatója 20 perces előadás keretében mutatta be legújabb kutatási eredményeiket.
A három nap folyamán a Science Agora rendezvényt mintegy 10 000 érdeklődő látogatta meg – köztük sok diák –, ami kiváló nyilvánosságot biztosított a nemzetközi együttműködések keretében végzett magyar kutatási eredmények társadalmi népszerűsítésére.