A 2016. évi Tudományos és Technológiai Konferencia július 12–13-án került megrendezésre a Külgazdasági és Külügyminisztériumban. A szakpolitikai, szakmai és vállalati szereplők hármasát összekapcsoló rendezvényen több témában zajlottak előadások és panelbeszélgetések Magyarország tudománydiplomáciájának gyakorlati elősegítéséért.

A 2016. évi TéT Konferencia szakmai napjának egyik kerekasztal-beszélgetése. Fotó: Kovács Márton, KKM

A fellendülő tudománydiplomácia az innováció fókuszba kerülésére, a digitalizáció jelentőségére, valamint hazánk tudományos eredményeinek még színvonalasabb bemutatására törekszik – hangsúlyozta Sándorfi Eszter főosztályvezető a 2016. évi TéT Konferencián, amelyet július 12–13-án rendeztek meg a Külgazdasági és Külügyminisztériumban. A magyar külképviseleteken tudománydiplomáciai feladatokat ellátó diplomaták, a hazai szakpolitikai és az innovatív vállalati szereplők részvételével megrendezett szakmai napot hagyományteremtő szándékkal, a területtel foglalkozó nagykövetségi munkatársak tevékenységének segítése érdekében szervezte a KKM Tudománydiplomáciai Főosztálya.

A Konferencián Szijártó Péter Külgazdasági és Külügyminiszter köszöntötte a szakterület megjelent képviselőit, majd Dr. Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke szólalt fel, őt Deutsch Tamás Digitális Jólét Programért Felelős miniszterelnöki biztos követte, majd Dr. Szabó László parlamenti államtitkár, Íjgyártó István kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkár és Dr. Pana Petra külgazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkár tartott beszédet.

Sándorfi Eszter, a Tudománydiplomáciai Főosztály (TDF) vezetője moderálja a TéT Konferencia nyitónapjának panelbeszélgetéseit. Fotó: Kovács Márton, KKM

A közel 200 főt számoló konferencián olyan témák kerültek bemutatásra és megvitatásra, mint a tudománydiplomácia alakulása a változó politikai és gazdasági környezetben, az ipar digitalizációjának szükségessége, az ipar–akadémia együttműködés és a kutatási eredmények hasznosításának jól működő modelljei, valamint a hatékony startup-támogatási mechanizmusok és a hazai tudományosság méltó külföldi reprezentálásának módjai.

A szakmai panelbeszélgetések mellett a tudományos és technológiai külképviseleti feladatokat ellátó diplomaták kétoldalú találkozókkal mélyíthették el kapcsolataikat a hazai kutatóintézetek, felsőoktatási intézmények és innovatív vállalkozások vezetőivel, pontosan azonosítható és jól használható ismereteket szerezve ezzel az intézmények külkapcsolati prioritásairól, szakmai törekvéseiről és problémáiról, valamint az esetleges együttműködési lehetőségekről és a megerősítendő közös álláspontokról is.

Farkas Bertalan miniszteri tanácsadó részt vesz a 2016. évi TéT Konferencia szamai napjának "A lézertechnikától az űrkutatásig – nemzetközi projektek" elnevezésű paneljában. Fotó: Kovács Márton, KKM

A KKM kiemelt hazai partnerei közül a Magyar Nemzeti Kereskedőház, a Tempus Közalapítvány, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala, az Ipari, Tudományos, Innovációs és Technológiai Parkok Egyesület, az MTA Energiatudományi Kutatóközpont, az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóközpont, az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ, az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont, és a Design Terminál is képviseltette magát a tanácskozáson.

KKM TDF