2024. november 11-én került sor Eszéken egy, a magyar és a horvát történelem közös kapcsolódási pontjainak bemutatására szolgáló kerekasztal-beszélgetésre magyar és horvát történészek részvételével.
A rendezvénynek az eszéki Josip Juraj Strossmayer Egyetem kisterme adott otthont.
A program a KKM Kulturális és Tudománydiplomáciai Főosztály támogatásával, a főkonzulátus, valamint az egyetem Történelem Tanszékének közös szervezésében valósult meg.
A beszélgetés fő célközönsége az egyetem történész szakos hallgatói voltak, akik számára hamar nyilvánvalóvá vált, hogy a két ország történetírásában eltérően értelmezett és vitára okot adó eseményekről manapság kulturáltan és a közös álláspont keresés jegyében tudnak beszélgetni hazánk és Horvátország történészei.
A program legfőbb célja volt, hogy mindkét fél kifejthesse közös történelmünk vitatott (vagy éppen azonosan látott) eseményeit, ezzel is jobban előmozdítva az egymással szembeni előítéletek leépítését.
A beszélgetésen hazánk képviseletében Körmendi Tamás docens, az ELTE BTK Történelem Segédtudományai Tanszékének vezetője és a Történeti Intézet általános igazgatóhelyettese, valamint Barabás Gábor docens, a PTE Középkori és Koraújkori Történeti Tanszékének oktatója vettek részt. A horvát fél részéről a beszélgető partnerek Neven Budak, az egyik legismertebb, középkorral foglalkozó horvát történész és Damir Karbić, a zágrábi Történelmi és Társadalomtudományi Intézet és a Történettudományi Tanszék igazgatója voltak.