2017. február 17-én első alkalommal tartották meg Moszkvában a Magyar–Orosz Felsőoktatási Fórumot. A rendezvény során lehetőség nyílt a Stipendium Hungaricum ösztöndíjas program népszerűsítésére, az intézményi partnerkapcsolatok elmélyítésére. A közel 80 fős eseményen 12 magyar és 30 orosz felsőoktatási intézmény vett részt.

2017. február 17-én első alkalommal tartották meg Moszkvában a Magyar–Orosz Felsőoktatási Fórumot. Az ICIEP Oroszország 2017 nemzetközi felsőoktatási vásár idejére időzített rendezvényt a moszkvai magyar nagykövetség, a Tempus Közalapítvány és a Moszkvai Magyar Kulturális, Tudományos és Tájékoztatási Központ közösen szervezte meg a Moszkvai Magyar Kulturális Intézetben.

Fotó: Magyarország moszkvai nagykövetsége

A szakmai nap megnyitóján Balla János nagykövet köszöntőjében felhívta a figyelmet arra, hogy 2015-ben magyar és orosz részről kormányzati szinten hoztak döntést 200–200 állami ösztöndíj évente történő felajánlásáról. Kihívásnak nevezte, hogy a kvótákat minden évben teljes mértékben feltöltsék. Kérte a részvevőket, hogy segítsék elő a hallgatók érdeklődésének felkeltését és megfelelő információval történő ellátását. Nagyra értékelte, hogy orosz részről 2016/2017 tanévtől kezdve a petroszavodszki egyetem koordináló szerepet vállal az orosz egyetemek tevékenyégének összehangolásában.

A plenáris ülés első részében a felsőoktatás terén zajló magyar–orosz kétoldalú együttműködésről, továbbá az ösztöndíjprogramok által biztosított lehetőségekről tartott előadást: Hoffmann Mária (EMMI), Marina Gvozdeva (Pertozavodszki Egyetem), Olga Olejnyikova (ERASMUS+ oroszországi képviselet) és Dobos Gábor (Tempus Közalapítvány). Ezt követően a megjelent egyetemek számára lehetőség nyílt egy interaktív bemutatkozásra, valamint a már meglevő kétoldalú intézményi kapcsolatok által szerzett tapasztalatok megosztására.

Fotó: Magyarország moszkvai nagykövetsége

A szakmai nap második felében széleskörű érdeklődés mellett a résztvevőknek lehetőségük volt az intézményi kapcsolatok mélyítésére bilaterális egyeztetések formájában. 

Magyar részről az Eötvös Lóránd Tudományegyetem, a Budapesti Corvinus Egyetem, a Semmelweis Egyetem, a Szent István Egyetem, az Eszterházy Károly Egyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Károli Gáspár Egyetem, a Pannonia Egyetem, valamint a Dunaújvárosi Egyetem, a Miskolci Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Szegedi Tudományegyetem képviselői vettek részt a rendezvényen.

Fotó: Magyarország moszkvai nagykövetsége

Orosz részről rektori, illetve rektorhelyettesi szinten a Petrozavodszki, a Szentpétervári, a Szmolenszki, a Tyumenyi, a Voronyezsi, a Kurszki, a Mordvin, az Udmurt, a Jekatyerinburgi, a Sztavropoli, a Kazanyi Egyetem és több moszkvai egyetem képviseltette magát a fórumon.

2017. február 18-19. között a hivatalos magyar delegáció tagjai részt vettek továbbá az ICIEP 31. Nemzetközi Oktatási Vásáron Moszkvában és Szentpéterváron, a vásár kiemelt vendége Magyarország volt.

KKM