A KKM Tudománydiplomáciai Főosztálya, valamint a Földművelésügyi Minisztérium támogatásával 2017. február 27–28. között programsorozatot rendezett Magyarország podgoricai nagykövetsége Montenegróban a Stipendium Hungaricum és az FM-FAO ösztöndíjas programok népszerűsítése céljából.
A KKM Tudománydiplomáciai Főosztályának magyar ösztöndíjas programok népszerűsítésére biztosított forrásának felhasználásával, valamint a Földművelésügyi Minisztérium (FM) és Magyarország podgoricai nagykövetségének további hozzájárulásával került sor 2017. február 27–28. között a Montenegró részére elérhető magyar ösztöndíjas programok bemutatására. Ebből a célból Montenegróba látogatott a Stipendium Hungaricum, valamint az FM-FAO ösztöndíjas programban részt vevő Szent István Egyetem (SZIE) vezetői delegációja: Dr. Posta Katalin dékán (Mezőgazdasági és Környezettudományi Kar), Dr. Nagy Henrietta dékánhelyettes (Gazdálkodás- és Társadalomtudományi Kar) és Dr. Erős-Honti Zsolt dékánhelyettes (Kertészettudományi Kar).
A rendezvénysorozat részeként 2017. február 27-én Magyarország podgoricai nagykövetségének meghívására munkamegbeszélésre került sor az oktatási és a földművelésügyi tárcák, valamint az állami egyetem vezető tisztségviselőivel. Az együttműködés jelenlegi állása alapján a 2017 januárjában megkötött kétoldalú oktatási megállapodásnak máris konkrét elemei lehetnek a hallgatók és oktatók részére felajánlott magyarországi lehetőségek.
A montenegrói Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium képviseletében Darko Konjević és Danijela Stolica vidékfejlesztési, illetve agrárgazdasági államtitkárok az EU integrációs folyamat tükrében értékelték a szaktudás átvételének fontosságát, melynek jelentős elemei a magyar ösztöndíjas programok. Montenegró a magyar állatorvosi képzésbe is bekapcsolódna, ugyanis a balkáni országban ez a típusu képzés nem elérhető. A Montenegrói Állami Egyetem részéről Maja Bačović rektorhelyettes az intézmény rövid bemutatása (19 kar, 20 ezer hallgató) után a mezőgazdasági, vidékfejlesztési és turisztikai oktatási prioritásokról beszélt, és hangsúlyozta a nemzetközi együttműködés (hallgató- és oktatócserék, nyári egyetemek, konferenciák stb.) iránti motivációjukat. A rektorhelyettes jelezte, hogy a SZIÉ-n kívül más magyarországi egyetemekkel is szívesen felvennék a kapcsolatot. Az intézmény részéről Nikola Milović és Miomir Jovanović gazdálkodástudományi, illetve biotechnológiai dékán is részt vett a megbeszélésen. A felvetett kérdésekre a SZIE képviselői első körben a Visegrádi Együttműködés keretében javasoltak a konkrét projektlehetőségeket (pl. műhelymunkák, konferenciák szervezése, közös kutatások, ösztöndíjak finanszírozása stb.), amelyeket a későbbiek folyamán tovább lehet fejleszteni.
2017. február 28-án a SZIE delegációja és mezőgazdasági szakdiplomatánk a magyar agrárgazdaságot, a magyar ösztöndíjas programokat, valamint az egyetemi karokat, szakokat bemutató előadásokat tartottak Montenegró két felsőoktatási intézményében, a Montenegrói Állami Egyetemen és a Donja Gorica Egyetemen. Az előadásokhoz kapcsolódóan kétoldalú tárgyalásokra került sor az egyetemek vezetőségével.
A montenegrói látogatás margóján a podgoricai külképviselet üzemlátogatást szervezett Délkelet-Európa legnagyobb borászatához, a Plantaže céghez, amellyel több magyar cég is aktív kapcsolatot tart fenn jövőbeni projektekben való részvétel, magyar termék- és technológiaexport előkészítése céljából (a Plantaže igazgatótanácsának elnöke Veselin Vukotić UDG-rektor, fejlesztési igazgatója pedig Vesna Maraš, az UDG élelmiszertudományi karának dékánja).