2024. április 3-4. között német-magyar kvantumtudományi- és technológiai workshop került megrendezésre Ulmban.
A Kvantuminformatika Nemzeti Laboratórium kutatói és az Integrált Kvantumtudományi és Technológiai Központ (IQST) kutatásvezetői kétnapos intenzív ulmi workshop keretében mutatták be kutatócsoportjaik eredményeit és vizsgálták a partnerség és az innováció lehetőségeit a kvantumtudomány- és technológia területén.
A kétnapos rendezvényen magyar részről 15 kutató és fejlesztő tartott előadást. Az Eötvös Lóránd Tudományegyetem 3, a Budapesti Műszaki Egyetem 4, a HUNREN Wigner Kutatóközpont 5 kutatójának prezentációját a kvantumkutatás ulmi, stuttgarti, tübingeni és karlsruhei élvonalbeli professzorainak előadásai váltották.
Az idei rendezvény újdonsága volt az ipari szereplők bevonása. Ebben a szekcióban német részről a kvantumtechnológia területén kihívásokat kereső és ösztönző Zeiss vállalatcsoport, a kvantumos alkalmazásokhoz speciális gyémántokat gyártani törekvő startup, a Diatope, továbbá a digitális adatgyűjtő és jelgeneráló rendszereket fejlesztő spin-off, a Swabian Instruments mutatkozott be.
Magyar részről a spin-offként induló, és a félvezetőipari méréstechnikában jelentős vállalat, a Semilab Zrt, a kvantumszámítási és kvantumérzékelési alkalmazásokhoz MI szoftvermegoldásokat készítő FaulhornLab, és az eleddig öt Nobel-díjas kutató (közöttük Krausz Ferenc) kísérleti eszköztárához fejlesztő R&D Ultrafast Lasers Kft.
A Német-Magyar EUREKA alprogram releváns projektjeinek koncepcióiba és előrehaladásába is betekintést nyerhetett a szakmai közönség.