A 7 milliárd forintra bővült keretösszegű pályázatra a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatalhoz március 17-ig lehetett benyújtani tematikus prioritások nélkül, bármilyen tudományterületen végezhető konkrét kutatások projektjavaslatait.

Idén 29%-kal érkezett több pályázat az ígéretes kutatói kezdeményezésű alapkutatási projektek megvalósulását ösztönző felhívásra 2014-hez képest.

Négy tudományterületi csoportban (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma, BTTK; Matematikai, Fizikai, Kémiai és Mérnöki Tudományok Kollégiuma, MFKMTK; Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma, OBTK; valamint Agrár-, Környezet-, Ökológiai és Földtudományok Kollégiuma, AKÖFK) összesen 1145 kutatói kezdeményezésű – köztük számos interdiszciplinárisnak jelölt – témapályázat érkezett be az NKFI Hivatalhoz, melyből megállapítható, hogy nőtt a pályázói kedv az elmúlt évekhez képest.

A benyújtott projektjavaslatok összesített támogatási igénye csaknem 34 milliárd forint, ami az elmúlt évhez képest 42%-os, 2014-hez viszonyítva pedig 62%-os emelkedést jelent. Mindez azt is jelenti, hogy idén a pályázók alapkutatási projektjeinek ötöde kaphat támogatást az NKFI Alap forrásaiból.

A kutatói kezdeményezésű témapályázatok 2016-os felhívásában az NKFI Hivatal 48 millió forintra növelte az egy pályázó által elnyerhető támogatás maximális összegét, valamint jelentősen megváltoztatta a költségtervre vonatkozó korábbi szabályokat. Ezek a módosítások a pályázatok költségigényének jelentős átrendeződéséhez vezettek, ami a különböző tudományterületeken eltérő módon jelentkezett.

Összességében jól látható, hogy idén is az orvosi tudományok és a biológia területén kérik a legnagyobb támogatást a pályázók. A támogatási igény az elmúlt évekhez viszonyítva idén leginkább a természettudományok és az agrár területén növekedett.

(NKFIH; TDF)