2024. október 22-én került megrendezésre a „50 years of twist and turns: Rubik Ernő és a Rubik-kocka kettős jubileuma” című esemény Bécsben, a MAK – Museum für angewandte Kunst (Bécsi Iparművészeti Múzeum), Európa egyik vezető iparművészeti és design múzeuma, impozáns falai között. Az esemény díszvendége maga Rubik Ernő volt
A bécsi nagykövetség a tudománydiplomácia terén kiemelten kezeli a magyar tudományos eredmények, a magyar innováció, valamint világhírű magyar tudósok, kutatók népszerűsítését.
A Collegium Hungaricum, a Magyar Nagykövetség, valamint a MAK – Museum für angewandte Kunst (Bécsi Iparművészeti Múzeum) közös szervezésben egy rendkívül sokszínű, exkluzív eseményt hozott létre. A programsorozatban az egy hétig nyitva tartó „Rubik’s Curiosity Cabinets” című kiállítás, egy Rubik Ernővel folytatott pódiumbeszélgetés, egy fiataloknak szóló workshop, egy speedcubing verseny és a kicsiknek szóló Rubik’s Playground egyaránt helyet kapott.
A program a nemzetközi nagyközönséget is megszólította, élő streaming formájában bárki részese lehetett.
A kiállítás által a látogatók bepillantást nyerhettek a Kocka születésébe és az 1980-as években zajló diadalútjába. Kiemelték, hogy a rendezvénysorozat a Rubik-kockát nem retro nosztalgiával közelíti meg és nem pusztán a '80-as évek jelképeként tekint rá, sokkal inkább a kultúra valamennyi területét és szegmensét átható, jelen idejű, élő jelenségként kívánja bemutatni.
A beszédek és beszélgetések is mind a Kocka titkát feszegették, azt, hogy miként és milyen tulajdonságaival hódít egy analóg világban született tárgy a digitális, virtualizálódó kultúránkban, és azt is, hogy ez a kis tárgy miként változtatta meg a világot, és nem csak a játékok világát, mivel a kultúra valamennyi szegletében komoly nyomott hagyott.
Rubik Ernő maga is utalt rá, hogy a Kocka egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy egyszerre egyszerű és bonyolult. Egyénileg játszunk vele, de mint jelenség univerzális. A feltaláló szereti azt a megközelítést is, miszerint a Kocka nem is játék (nem annak indult az ő eredeti ötlete sem), hanem műalkotás, műtárgy.
A kiállítás paneljein megismerkedhetünk a mindmáig forgalomban lévő további, szintén nagyon sikeres, több tízmillió példányban elkelt Rubik Ernő tervezte játékokkal is (Rubik’s Snake és Rubik’s Magic), továbbá bepillanthatunk a feltaláló műhelytitkaiba olyan vázlatokon, prototípusokon és játékokon keresztül, amelyeket a Rubik Stúdió kisebb darabszámban forgalmazott vagy éppen soha nem jutottak el a termék szintjéig. A tárlat október 27-ig látható a bécsi Iparművészeti Múzeum (MAK) aulájában.
A KKM Kulturális és Tudománydiplomáciai Főosztály szakmai és anyagi támogatásának köszönhetően három mini film is készült dokumentációs és népszerűsítő céllal, amelyek fontos és hasznos eszközei lehetnek Rubik Ernő további megismertetésének.