2025.02.28- 03.13 között a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME BirdLife Hungary) ornitológusai utaztak Angolába. Az MME kutatóinak 2019-ben tett felfedezése (a kék vércsék telelőhelyének azonosítása) óta az ornitológus csapat évente visszatér Huambo tartomány Mungo megyéjébe, ahol hatalmas jelentőségű tudományos, és ismeretterjesztő munkát végeznek. A KKM Kulturális és Tudománydiplomáciai Főosztály támogatásával megvalósult projekt a faj fennmaradása szempontjából kiemelt jelentőségű.

2025 márciusában a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME BirdLife Hungary) ornitológusaiból és egy videós csapatból álló expedíció folytatta a munkát az angolai Falcopolisban, a világ legnagyobb ragadozómadár-telelőhelyén. Az MME Kékvércse-védelmi Munkacsoport útjának elsődleges célja a széleskörű ismeretterjesztés és a gyülekezőhely védetté nyilváníttatási folyamatának elindítása volt.

A kék vércse (Falco vespertinus) vonuló madár, a telet Angolában, Botswanában és Namíbiában tölti.  Emelett hazánk kiemelt természeti értéke és védelmét tekintve az Európai Unióban is prioritásfaj. Hazánkban Dr. Palatitz Péternek és ornitológus munkatársainak köszönhetően évtizedek óta sikeresek a megőrzésére tett erőfeszítések. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület irányításával több európai országban is zajlanak projektek e páratlan természeti kincs fennmaradásáért. A kutatók tudományos eredményei az angolai kormányzat legfelső szintjeinek elismerését is kivívták, olyannyira, hogy a kék vércse Angola biodiverzitás-védelmi koncepciójának egyik fontos elemévé lépett elő.

 

A műholdas jeladókkal jelölt kék vércsék mozgásmintázatainak elemzése segítette korábban Falcopolis felfedezését, az adatgyűjtés pedig azóta is tart. Két éve e modern eszközök segítségével sikerült meghatározni a gyülekezőhely körül a legfontosabb táplálkozóterületeket és az adatokra támaszkodva tervezik az angolai állami természetvédelemmel közösen Falcopolis védetté nyilvánítását, melynek előkészítése jelenleg is zajlik.


Az ornitológusok másik fő célja az volt, hogy kifejlesszenek egy statisztikai alapú módszert, amellyel megbecsülhetik a Falcopolisban a tavaszi vonulás előtt összegyűlő vércsék számát. 2025. márciusi becslésük szerint 500.000 - 750.000 közöttire tették a kék vércsék számát Mungoban.

A kutatók angolai tartózkodásuk alatt meglátogatták a huambó-i Tanárképző Főiskolát (ISCED) és a helyi általános iskolát (Liceu Pedras de Caninguili) is, ahol terepi bemutatókat tartottak. Valamint egyeztetéseket folytattak Biológiai Sokféleség és Védett Területek Nemzeti Intézete (INBAC) igazgatójával, Miguel Xavier-el  és az ORBIS Angola két szakemberével, José Pedro Agostinho (Zeca) és Agostinho Pedro urakkal. A magyar szakértők az ORBIS Angola természetvédelmi szervezettel karöltve azon dolgoznak, hogy Falcopolis inkább ökoturisztikai attrakcióként teremtsen fenntartható bevételi forrást a helyiek számára.

A fajról tavaly elkészült dokumentum-rövidfilmet a nagy sikerű hazai és angolai bemutatókat követően az idén az alkotók több nemzetközi fesztiválra nevezik, folytatásaként pedig előkészítés alatt áll egy egész estés dokumentumfilm is.