Hollandia legjelentősebb inkubációs központjában is látogatást tett Pálinkás József, az NKFI Hivatal elnöke, aki 2016. március 21-22-én a közfinanszírozású tudományos eredmények nyílt hozzáférése tárgyában rendezett Open Access konferencián vett részt Hágában.
A nemrég megnyílt Innovációs ökoszisztéma pályázat NKFI Hivatal által kidolgozott új konstrukciója azt célozza, hogy Magyarországon is hasonlóan eredményes startup-közösségek jöjjenek létre.
Delftben, a történelmi múltú egyetemi városban működik Hollandia legelismertebb „startup-keltetője”, amelyet a város önkormányzata a Delfti Műszaki Egyetemmel és az ország alkalmazott kutatásokra szakosodott nonprofit szervezetével közösen hozott létre (Netherlands Organisation for Applied Scientific Research, TNO). A Yes!Delft égisze alatt jelenleg mintegy 120 startup vállalkozás tevékenykedik, többek között az innovatív ipari megoldások, az egészségtechnológia, az infokommunikáció, a környezetipar és a fogyasztói termékek területén.
Az érdeklődő egyetemi hallgatókat, valamint az ígéretes innovációk fejlesztésére és piacra vitelére létrehozott cégeket a legképzettebb mentorok segítik terveik megvalósításában. Ennek érdekében az inkubátorház nem csak a képzési programmal ösztönzi a vállalkozásokat, de aktívan közreműködik a befektetőkkel, egyetemi vagy más kutatóintézetekkel, az állami és civil szervezetekkel történő kapcsolatfelvételben is. Mivel a programban résztvevő startupok finanszírozásába döntően magántőkét vonnak be, ezért a befektetői kapcsolatok ápolásának kiemelt szerepe van az inkubátorház tevékenységében: a Yes!Delft a multinacionális és holland nagyvállalatok, kockázati tőkebefektetők részére az aktuális hírek terjesztése mellett Investor’s Afternoon címmel rendszeres találkozókat szervez, ahol azok közvetlenül találkozhatnak a befektetésre kínált projektekkel.
Az NKFI Hivatal szakmai koncepciója alapján kidolgozott Innovációs ökoszisztéma pályázati konstrukció azt célozza, hogy nálunk is országszerte kiépüljön a Yes!Delfthez hasonló, a helyi induló vállalkozók és egyetemi, üzleti szereplők együttműködését is eredményesen ösztönző, nem csupán a közfinanszírozású pályázati programokból, hanem egyre inkább a magántőke bevonásából működő inkubátorok rendszere.
(NKFIH)