Magyar kutatócsoport embert próbáló körülmények között sikeresen végzett klíma- és környezetkutató vizsgálatokat a Föld legmagasabb vulkánján, a 6893 méter magas Ojos del Saladón.
A kutatási program szervezőinek a Chilei Nagykövetség és a Magyar Nemzeti Kereskedőház chilei irodája segítségével lehetősége nyílt a régiót legmagasabb szinten kormányzó Miguel Vargas Correa számára bemutatni a kutatási programot, annak eddigi eredményeit, valamint felvázolták a jövőbeni együttműködés lehetőségeit.
Chilei oldalról rendkívül nagy érdeklődés övezte a prezentációt, és konkrét egyeztetések kezdődtek a további munka közös folytatására. A kutatási eredményeket a helyi vezetés stratégiai kérdésként kezeli, ugyanis az Atacama régió a világ legszárazabb területei közé tartozik, és a növekvő urbanizáció, valamint az értékes ásványkincsek (színes- és nemesfémek, lítium, stb.) kitermelése során számára egyre nagyobb kihívást jelent a vízellátás biztosítása.
Az expedíció során a 4200 m-től 6893 m-ig 7 magassági szintben működő, 2012 óta folyamatosan dolgozó mérőműszereik adatait elemezték a kutatók. A munkát az is nehezítette, hogy bizonyos területeken a vastag hótakaró miatt a műszereket csak több év után lehetett felszínre hozni. A kutatás más területek szakembereivel együttműködve kiegészült meteorológiai, mikrobiológiai és geofizikai vizsgálatokkal is.
A programban tudománydiplomáciai szempontból hazánknak nagy érdeme van, hiszen a kutatók a Föld egyik legextrémebb területének felszín alatti jégburkát és környezeti átalakulásait elemzik – egyedülállóan sok és sokféle adat alapján, e kérdést pedig figyelemmel kíséri a tudományos világ is. Az expedíciót a Külgazdasági és Külügyminisztérium Kulturális és Tudománydiplomáciáért Felelős Államtitkársága 1000 Euróval támogatta.
(TDF; atacama.expedicio.eu; képek: atacama.expedicio.eu)