Dr. Szombathy Zoltán nagysikerű vallástudományi előadást tartott Pristinában

Publikálva: 2017. november 1.

2017. október 5-én Dr. Szombathy Zoltán habilitált egyetemi docens, az ELTE Bölcsészettudományi Kar Orientalisztikai Intézet igazgatója, egyben a Sémi Filológiai és Arab Tanszék tanszékvezetője, Naim Tërnavának, a Koszovói Iszlám Közösség fűmuftijának felkérésére, nagysikerű vallástudományi előadást tartott Pristinában.

Dr. Szombathy Zoltán "A Korán teológiai és iszlám jogi hivatkozásának kihívásai" című előadása különösen nagy érdeklődést váltott ki a Koszovói Iszlám Közösség vezetőinek körében. Az Oxfordban doktorált, Kairóban rendszeresen kutatásokat végző Dr. Szombathy Zoltán előadásában kifejtette, hogy az iszlám vallás tanításai szerint a Korán szövege különösen szent, és ezért egy sor vallásjogi előírás alakult ki a Korán olvasásának, recitálásának, sőt a Korán-példányok megérintésének a szabályairól.

Fotó: Magyarország pristinai nagykövetsége

Az előadásában azt a teológiai kérdést járta körül, hogy mi a teendő akkor, amikor csak röviden idézik a Korán szövegét egy másik szövegkörnyezetben: vajon ilyenkor is be kell-e tartani az említett előírásokat, vagy ezek a Korán-idézetek más megítélés alá esnek. A kérdéskör bemutatásához egy kiemelkedő késő középkori vallástudós, az egyiptomi al-Szujútí erről szóló vallásjogi véleménye (egy úgynevezett fatwa) szolgált alapul. A téma jól illusztrálta azt, hogy a hagyományos iszlám vallásjog igyekezett reális és a mindennapi gyakorlatot is figyelembe vevő megoldásokat alkalmazni, s ezzel megkönnyíteni az átlag muszlim hívő életét

Fotó: Magyarország pristinai nagykövetsége

Az esemény jelentősen javította Magyarország megítélését a koszovói iszlám közösségen belül, aminek vezetői hangot is adtak. Az előadó arab nyelvtudása, az iszlám teológiában való jártassága, tudományos felkészültsége lenyűgözte a legkomolyabb koszovói szakértőket is. A hallgatók körében is elért siker arra sarkalta a Koszovói Iszlám Közösség és a Pristinai Egyetem Iszlám Fakultásának vezetőit, hogy további kapcsolatok kiépítését szorgalmazzák a releváns magyar felsőoktatási intézményekkel.

KKM

Menü

Főoldal

Navigáció