2024. november 21-én került sor Ulánbátorban a Magyar Tudomány Ünnepe tiszteletére szervezett tudományos konferenciára.
A rendezvény a KKM Kulturális és Tudománydiplomáciai Főosztály támogatásával, az ulánbátori nagykövetség, valamint a Mongol Tudományos Akadémia közös szervezésében valósult meg.
A programon a mongol előadók, valamint a mongol tudományos intézetek vezetői személyesen vettek részt, míg a magyar előadók online csatlakoztak.
Az ígéretes tudományos együttműködéseket a két ország között mind a Mongol Tudományos Akadémia (MAS) alelnöke, Ts. Tserendorj, mind pedig hazánk nagykövete, Dr. Obrusánszky Borbála, kiemelte a tudományos konferencia megnyitó beszédeiben. Ezeknek is köszönhető, hogy immár negyedik alkalommal kerül megrendezésre a Magyar Tudomány Ünnepe Ulánbátorban.
A konferencián mintegy 12 előadást hallgathattak meg az érdeklődők, 5 mongol és 7 magyar előadó tolmácsolásában.
Falus Orsolya, a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának professzora a Mongolok titkos története, mint jog-történeti forrásról értekezett.
A Mongol Műszaki és Technológiai Egyetem kutatói D. Khatanbaatar, J. Munkhdelger, O. Bolormaa, S. Bolormaa a nyugat-mongol Zavkhan tartományban lévő Yamaan us hun előkelő temető kutatásáról tartottak előadást. Várhatóan a jövő évben folytatódhat magyar támogatással a 2022-ben megkezdődött feltárás.
O. Erdenechimeg, a Mongol Tudományos Akadémia Filozófiai Intézetének osztályvezetője, volt budapesti mongol nagykövet, a Magyar Tudományos Akadémia és mongol partnere között megvalósuló Mobilitás kutatási programot ismertette, amely a rendszerváltás társadalmi változásait mutatja be. A két ország kutatói várhatóan 2025. májusában, egy nemzetközi konferencia keretében mutatják be eredményeiket a témában.
Kiss Róbert Richárd, a Kodolányi János Egyetem, Újmédia és Kreatívipari Kar dékánja mongol nyelven megjelent, a magyar üdvözlési formákról szóló új könyvét mutatta be.
A konferencia záró részében három természettudományos előadás hangzott el. Sramkó Gábor, a Debreceni Tudományegyetem HUN-REN Természetvédelmi Biológiai Kutatási Központjának kutatója a „Szibériai tajmen halfaj (Hucho taimen) természetvédelmi genetikai vizsgálata Mongóliában” című projektjét ismertette, amely kutatást az előző évben a KKM Kulturális és Tudománydiplomáciai Főosztály is támogatta.
B. Tseremdulam, a Mongol Tudományos Akadémia Biológiai Intézetének képviseletében „A vándormadarak filogenetikai tanulmányozása és a mongóliai erdőgazdaság” címmel tartott előadást. Végezetül pedig O. Khongorzul, a Mongol Tudományos Akadémia Biológiai Intézetének kutatója mutatta be eredményeit a burgonya (solanum tuberosum l) oltására és a metabolitokra vonatkozóan.
A konferencia tanulmányaiból a tervek szerint kiadvány készül magyar és mongol nyelven.