Ponty (Cyprinus carpio) tenyésztési program meglapozása Mexikóban minőségi magyar szaporítóanyag alkalmazásával - Mexikóváros

Publikálva: 2024. június 26.

Kovács Gyula, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Halászati Kutatóintézet (MATE HAKI) osztályvezetője többnapos látogatáson vett részt Mexikóban 2024. június 17-24. között.

A látogatás célja a MATE HAKI-n zajló ponty (Cyprinus carpio) tenyésztési program megismertetése és egy 2025 tavaszára tervezett magyar ponty szaporítóanyag mexikói exportjának előkészítése volt.

2024. június 17. és 24. között Mexikóban járt Kovács Gyula, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Halászati Kutatóintézet (MATE HAKI) osztályvezetője.

A látogatás során a magyar szakértő június 18-án és 19-én a Mexikói Halászati és Akvakultúrakutató Intézet (IMIPAS) munkatársaival meglátogatta a pontytenyésztés fejlesztésében érdekelt IMIPAS intézeteket.

Június 18-án a delegáció meglátogatta az IMIPAS Pucuato-i édesvízi központját, ahol az intézet vezetője fogadta a delegációt és bemutatta a pontytenyésztéshez kapcsolódó potenciálisan fontos infrastruktúrákat. Elmondta, hogy  a jövőben a ponty felé orientálódnak, ezzel is segítve a mexikói pontytenyészés és kutatás fejlesztését. Célként tűzték ki, hogy a 2025-ben importált magas minőségű és értékes genetikai hátterű magyar ponty-szaporítóanyagból a keltetőjükbe szállítsanak egy nagyobb mennyiséget.

Június 19-én a mexikói delegáció a magyar szakértővel együtt látogatást tett az IMIPAS Pátzcuaro-i központjában, ahol helyszínbejárásra került sor. Az itt bemutatott infrastruktúra és a központ egyéb tevékenységei leginkább a pontyelőnevelésre, illetve további ivadéknevelésre alkalmasak.

Következő nap a magyar szakértő látogatást tett Mexikó szövetségi állam Vidékfejlesztési Minisztériuma (SECAMPO) Tiacaque Akvakultúra Központjában, ahol a delegációt Mexikó szövetségi állam vidékfejlesztési minisztere fogadta. Elmondta, kormánya célja az élelmiszerbiztonság fokozása, a magas minőségű táplálék biztosítása. Hozzátette, a magyar pontytenyésztési szaktudás világviszonylatban is kiemelkedő, míg Mexikó szövetségi állam Mexikó legnagyobb pontytenyésztője. Ez utóbbi kapcsán felhívta a figyelmet, hogy ez az eredmény nagyban köszönhető annak, hogy 2018 óta magyar pontyfajt is tenyésztenek a Tiacaque Központban.

A projekt zárásaként június 21-én Kovács Gyula ellátogatott a Hidalgo szövetségi államban található Integrált Polikultúra Farmra. Az 1981-ben alapított létesítményben 20-24 Celsius fokos hőmérséklet mellett zajlik átfogó pontytenyésztési program.

A látogatás sikeres volt, Kovács Gyula előadásai hatékonyan szolgálhatják a 30 éves múltra visszatekintő mexikói-magyar haltenyésztési tudományos és felsőoktatási együttműködés további elmélyítését. Akár már 2025 tavaszán megérkezhet magyar ponty szaporítóanyag Mexikóba, ami az első gyakorlati lépése lehet egy új magyar-mexikói pontytenyésztési programnak az IMIPAS, szövetségi állami kormányok és akvakultúra központok részvételével.

Menü

Főoldal

Navigáció